panele fotowoltaiczne warszawa

"instalacja, fotowoltaiczna, fotowoltaika, panele, moduły, słoneczne, fotowoltaiczne, działanie, technologia, prąd, warszawa, mazowieckie, montaż, projekt"
05 lipca 2020
07 lipca 2020
Jak każdy rozsądny człowiek inwestując w coś nieznanego tobie wcześniej chcesz wiedzieć jakie zalety ma zastosowanie elektrowni słonecznej. Na pewno od jakiegoś czasu zauważyłeś, że coraz większa ilość domów jednorodzinnych
06 lipca 2020
Inwestując w nowe technologie, w tym odnawialne źródła energii kierujesz się na pewno ekologią, która jest bardzo ważna dla losów naszej planety, ale również oszczędnościami. W tym tekście pokażemy, że

KONTAKT


MASZ PYTANIA? NASZ DORADCA POMOŻE WYBRAĆ OPTYMALNE ROZWIĄZANIE.

 

Fotowoltaika jest procesem wytwarzania energii elektrycznej z promieni słonecznych. Instalacja fotowoltaiczna, aby produkować energię potrzebuje światła, a dokładniej fotonu, który jest nośnikiem oddziaływań elektrycznych. Foton wprawia w ruch elektrony, dzięki którym powstaje napięcie elektryczne. Nazywamy to zjawiskiem fotowoltaicznym. Wiesz już czym jest fotowoltaika i zjawisko fotowoltaiczne, ale jak działa instalacja fotowoltaiczna, z czego się składa i jakie są jej rodzaje? O tym właśnie opowiemy w tym teście. Na początek zapoznaj się z rysunkiem poniżej. 

 

 

"fotowoltaika, zasada działa instalacji fotowoltaiczne, panele słoneczne, panele fotowoltaiczne warszawa"

 

 

INSTALACJA FOTOWOLTAICZNA - ETAPY PRODUKCJI PRĄDU

 

1. Moduły fotowoltaiczne, złożone z ogniw fotowoltaicznych zbierając promienie słoneczne, przekształcają dzięki zjawisku fotowoltaicznemu promieniowanie słoneczne w prąd stały. Masz już więc w przewodach idących z dachu lub konstrukcji naziemnej prąd, z którego na tym etapie nie możesz korzystać ze względu na to, iż jak wcześniej pisaliśmy jest to prąd stały, a Ty, aby zasilać swoje urządzenia potrzebujesz prądu zmiennego.

 

2. Kolejnym, finalnym etapem jest dostarczenie energii przewodami do inwertera fotowoltaicznego, którego zadaniem jest przekształcenie go w prąd zmienny i przesłanie do gniazdka. Rolą inwertera jest również monitoring całej instalacji fotowoltaicznej, włączając w to współpracę z urządzeniami peryferyjnymi. O akcesoriach fotowoltaicznych przeczytasz w dalszej części artykułu.

 

 

 

Z CZEGO SKŁADA SIĘ INSTALACJA FOTOWOLTAICZNA?

 

1. Moduły fotowoltaiczne - występują na początku schematu całej instalacji. Nazywane są również panelami słonecznymi lub błędnie panelami fotowoltaicznymi (panel fotowoltaiczny to zbiór połączonych z sobą modułów fotowoltaicznych, a nie jak twierdzą niektórzy pojedynczy podzespół). Wyróżniamy dwa podstawowe typy modułów: polikrystaliczne i monokrystaliczne, obecnie najpopularniejszy typ modułów fotowoltaicznych. Więcej o modułach ich rodzajach i technologii przeczytasz w tekście "Wybór modułów fotowoltaicznych".

 

2. Kable solarne - integralna część instalacji łącząca się z modułami. W tym przypadku warto zwrócić uwagę na zastosowanie kabla o odpowiednim przekroju. Doświadczony projektant instalacji potrafi dobrać jego grubość i poprzeć właściwość wyboru wynikiem matematycznym. Podwójnie izolowane, o znacznej twardości kable potrafią wytrzymać ekstremalne warunki i zagwarantować wieloletnie bezpieczeństwo całej instalacji. Jak przy każdym wyborze komponentów warto postawić na zaufanych producentów, takich jak na przykład KBE Berlin.

 

3. Konstrukcja wsporcza - umożliwia zainstalowanie modułów fotowoltaicznych na dachu lub gruncie. To niezwykle ważny element, który musi zostać wykonany z materiałów gwarantujących długą żywotność konstrukcji, czyli aluminium i stali kwasoodpornej (klasa morska). 

 

4. Inwerter fotowoltaiczny - zwany również falownikiem, to serce całej instalacji. Wiesz już jakie są jego zadania i za co odpowiada, warto jednak zapoznać się tekstem "Wybór inwertera fotowoltaicznego", aby poznać rodzaje falowników oraz sposób doboru jego mocy do mocy modułów fotowoltaicznych. 

 

5. Akcesoria dodatkowe

 

  • Fronius Smart Meter - licznik, którego zadaniem jest współpraca z falownikiem, routerem energii oraz regulatorem ładowania. Zwiększa możliwości monitoringu, wzbogacając analizę o dane związane z bieżącą konsumpcją energii. Fronius Smart Meter jest częścią układu instalacji fotowoltaicznej wyposażonej w magazyn energii. 

  • Fronius Ohmpilot - router energii mający za zadanie sterować wykorzystaniem wyprodukowanego prądu przez zdefiniowane przez użytkownika urządzenia.

  • Optymalizatory -  niwelują straty wynikające z obniżonej czasowo sprawności całego łańcucha modułów w przypadku częściowego zacienienia lub zabrudzenia ogniw fotowoltaicznych.

  • Magazyn energii - zestawy baterii, których zadaniem jest magazynowanie nadprodukcji i minimalizowanie strat związanych z eksportem prądu do sieci.

 

6. Licznik dwukierunkowy - instalowany prze OSD, czyli zakład elektryczny licznik mierzący ilość wysyłanej do sieci i pobieranej energii elektrycznej. Niezbędny w rozliczeniach między prosumentem a operatorem. Więcej o rozliczeniach z zakładem energetycznym przeczytasz w artykule "Wirtualny magazyn energii"

 

 

RODZAJE INSTALACJI FOTOWOLTAICZNYCH

 

1. Instalacje fotowoltaiczne on-grid - instalacja podłączona do sieci energetycznej, bez możliwości magazynowania energii. Najpopularniejsze rozwiązanie na rynku polskim, które swoją popularność zawdzięcza dogodnemu systemowi rozliczeń prosumentów, czyli osób produkujących czystą energię słoneczną. 

 

2. Instalacje fotowoltaiczne off-grid - ten typ instalacji, to układy wyposażone w inwertery (falowniki) hybrydowe oraz magazyny energii. Oprócz samej możliwości magazynowania energii i wykorzystania jej w czasie braku wystarczającej produkcji energii z instalacji ciekawą opcją jest układ back-up, czyli podtrzymanie dostawy prądu, nawet przy rozładowanej do minimum baterii. Warunkiem opcji back-up jest produkcja prądu z modułów fotowoltaicznych. Funkcjonalność tą możesz uzyskać również stosując u siebie w domu lub firmie inwerter hybrydowy bez magazynu energii, czyli decydując się na instalację on-grid.

"fotowoltaika, zjawisko fotowoltaiczne, foton, elektron, licznik dwukierunkowy, mikroinstalacja"

Jak działa instalacja fotowoltaiczna?

TELEFON: +48 504 502 455            E-MAIL: kontakt@teopv.pl

Kontakt

TEO

PV

Poradnik

inwestora

Realizacje

i referencje

 

 

 

Właścicielem strony teopv.pl jest

JW Elektronik | NIP: 1180527263 | REGON: 147356540

TEO PV © 2020

"facebook, media społecznościowe"
"instagram, "technologia, fotowoltaika, moduły fotowoltaiczne, fotowoltaika nowości, porady, fotowoltaika poradnik, panele słoneczne warszawa"
"filmy, fotowoltaika warszawa realizacje, youtube"
"filmy, fotowoltaika warszawa realizacje, vimeo"